Menu

„Historie ze Stali”

Jakie były czasy mego dzieciństwa? Czy te „czasy” były złe czy dobre? Jaka jest moja tożsamość? Czy nasze pochodzenie odciska ślad? Czy będąc „zakorzenionym” w konkretnym miejscu , można stworzyć historię uniwersalną? Czy stalowe przedmioty mogą opowiedzieć ludzkie historie? Szukając odpowiedzi na te i podobne pytania grupa Czerwonej Walizki szuka swojego własnego języka wypowiedzi, swojego stylu i sposobu dotarcia do widza.

„Spektakl zrealizowany przy wsparciu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Teatru Kana i Teatru Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.”

Główną inspiracją do eksperymentu scenicznego był projekt stowarzyszenia kulturotwórczego „Nie Z Tej Bajki” pt. „Klasa robotnicza idzie do Raju”, nawiązującego do projektu fotograficznego „Huta Dom Rodzina”: W 1978 roku ośmiu fotografików ostrowieckich dokonało rejestracji fotograficznej warunków pracy i życia dwunastu pracowników Huty im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim i ich rodzin. Stowarzyszenie postanowiło po trzydziestu latach ( w 2008 roku ) odnaleźć i zgłębić losy bohaterów wystawy z 1979 roku. Powstały godziny wywiadów z byłymi hutnikami i ich rodzinami. Te wywiady zainspirowały Nas do opowiedzenia ludzkich historii i stworzenia kilku „obrazów” na scenie teatru a przy tym uniwersalnej opowieści.

Scenariusz i reżyseria: Rafał Biesiada
Asystent reżysera: Kacper Fuszara
Konsultacje reżyserskie: Dorota Anna Dąbek (Unia Teatr Niemożliwy)
Scenografia i obsada – zespół w składzie: Daniel Olszowy, Kacper Fuszara, Aleksandra Grabowska, Wiktoria Bogdan, Rafał Biesiada
Teksty: Rafał Biesiada na podstawie wywiadów z projektu „Klasa robotnicza idzie do Raju” ( www.hdr09.art.pl )
muzyka: ŁOTRY

Spektakl dla dorosłych
Czas: 60 min.
Premiera: kwiecień 2017